Poslední vydané novinky

V případě zájmu o některý z titulů nám prosím zašlete jeho název a požadovaný počet kusů. Obchodní podmínky najdete na kontaktní stránce.

MATTABU Lucie
Tanečním krokem do ráje

Prvotina taneční lektorky, choreografky a mentorky vypráví ve svém příběhu o vztahu mladých lidí, ovlivněném prostředím, ve kterém se pohybuje. Sonda do života dnešní mladé generace je také zajímavým svědectvím o osobním životě, do kterého zasahuje vlastní práce a problémy dnešního uspěchaného světa. Brožovaný výtisk, formát knihy 148 x 210 mm, počet stran 148. Cena 190,- Kč

POPELKA Pavel
Než vyměnili zámky (aneb Historky pikantní, mrazivé i jurodivé)

„Knihu vydávám u příležitosti 120. výročí založení uherskobrodského muzea, ve kterém jsem 41 let pracoval a z toho 25 let řediteloval. Není divu, že vzpomínat na něj budu až do smrti. Všechno mi to tady přirostlo k srdci. Samozřejmě že to všechno jsem dělal nikoliv jen jako povinnost, ale i proto, že mě to bavilo. Ale hlavně, hlavně jsem tady vykonával práci, která mi byla koníčkem, potkával zajímavé lidi a našel vzácné kolegy, s jejichž pomocí se vytyčené cíle daly mnohdy i přesáhnout, a přitom prožíval pocity radosti z práce i žití. Spjatost s muzeem byla také inspirací k napsání této knihy. (autor). Vázaný výtisk, formát knihy 148 x 210 mm, počet stran 320. Cena 250,- Kč

BRETFELDOVÁ Helena
Zahrady života. Moravské židovské hřbitovy ve fotografiích

Ambicí autorky bylo doplnit literaturu o moravských židovských hřbitovech publikací, která by více než odborným slovním popisem a historickými fakty promluvila obrazem – o tom, jak jsou některá místa posledního odpočinku pozoruhodná, i když se z nich zachovalo třeba jen málo. A také kázat, že stojí za to podívat se do malých měst a obcí (Třebíč, Třešť, Boskovice, Ivančice, Jiřice, Koryčany, Holešov, Lomnice u Tišnova, Dolní Kounice, Šafov, Úsov nebo Osoblaha) a přesvědčit se osobně. Kniha pomocí barevných fotografií provází po padesáti nejvýznamnějších a historicky nejcennějších židovských hřbitovech, které zůstaly zachovány na území Moravy. Umělecko-dokumentární formou se pokouší reflektovat jak celkové uspořádání staletých pohřebišť, tak i podobu jednotlivých náhrobků i detaily kamenosochařské práce zachycující vývoj pestré symboliky používané pro jejich výzdobu. Nejčastěji používaným symbolům, jejich variabilitě a významu v připomínce života zemřelého v textu epitafu náhrobních kamenů je věnován druhý oddíl knihy; třetí pak stručnými medailony přibližuje historii jednotlivých hřbitovů a náboženských společenstev, která je zřizovala a udržovala často i několik století. Vázaný výtisk, formát knihy 210 x 297 mm, počet stran 336. Cena 599,- Kč (přímý odběr z nakladatelství – 550,- Kč)

Ukázka z knihy (PDF)

ČASTOVÁ Věra
VELIČKA (50 let folklorního souboru z Horňácka)

Kniha (obsahuje více než 300 barevných fotografií a dobových dokumentů) zachycuje vývoj souboru a jeho proměny od jeho počátků až do dnešní doby. Tematicky je členěna do jednotlivých časových období, které v jejím vývoji a činnosti znamenaly určitou etapu. Autory jednotlivých příspěvků jsou její bývalí i současní členové a kniha je doplněna vzpomínkami členů Veličky, seznamem členů, část textu je také věnována cimbálovým muzikám, které soubor doprovázely (Ležhory, CM Jarka Miškeříka…). Součástí knihy je také vložené DVD, na kterém jsou zachycena některá z vystoupení souborů v rámci programů Horňáckých slavností. Publikace je určena nejen zájemcům o lidové umění, ale jejím prostřednictvím se může i široká veřejnost seznámit s dosud živým a stále se specificky vyvíjejícím se lidovým uměním, které na území naší republiky je výjimečné a ojedinělé. Vázaný výtisk, formát knihy 205 x 280 mm, počet stran 224. Cena 350,- Kč (přímý odběr z nakladatelství 300,- Kč)

RENGER-LINSER Dagmar
Cena emigrace

Osudy česko-slovenských emigrantů na Západě byly už častým námětem řady knih (P. Kohout, I. Pekárková, R. Ospald…). Většina z nich konfrontovala své osudy na pozadí politických událostí a v souvislosti s pasivním či aktivním odporem vůči tehdy panujícímu režimu. Tato kniha z této námětové linie poněkud vybočuje. Hlavní hrdinka líčí (na základě svých aktuálních poznámek a deníků) svůj osud v rámci vlastní rodiny, své ambice, postoje, iluze a zklamání. Nejedná se však o dějově bohatý román s řadou dramatických zápletek, typově kniha patří spíše ke vzpomínkovému žánru bohatému na reálie a všímavé postřehy, které jsou často prokládány lyrickými úvahami Brožovaný výtisk, formát knihy 160 x 230 mm, počet stran 638. Cena 300,- Kč. (Přímý odběr z nakladatelství 250,- Kč)

BOSKOVICE V POHLEDECH DO MINULOSTI

Obrazová publikace v téměř 500 fotografiích přibližuje prostřednictvím dochovaných fotografií vývoj města v minulém století. Kniha přibližuje historické a kulturní zajímavosti města (mapuje mimo jiné dějiny správy a územní vývoj města, zámecký areál, sakrální památky, židovskou čtvrť, školy, pivovary a hostince, dopravu, spolky a spolkovou činnost, sport nebo moderní architekturu). Vázaný výtisk, formát 225 x 310 mm, počet stran 264. Cena 450,- Kč. (Přímý odběr z nakladatelství 400,- Kč)

PAVLÍK Vladimír
Zápisky z Horňácka na přelomu z 19. do 20. století

Rodák z Velké nad Veličkou, povoláním zvěrolékař, popisuje vše, co zažil při své praxi po celém Horňácku, v Úvodu sám podotýká: „Časem se mnoho mění a mnoho zapomíná a co není zaznamenáno, zaniká.“ Paměti jsou bohaté nejen svými fakty a postřehy, ale také přesným vylíčením dobového koloritu tehdejší společnosti ve všech stránkách jeho života, cenným příspěvkem je i popis chování a jednání, ale především osobité mluvy, muzikálnosti a zdejšího dialektu (z Obsahu: Jak se cestovalo na Horňácku / Hudci / Štědrý večer / Draní peří / Podomní obchodníci a živnostníci / Jarmak ve Velké / Dřevaři / Křesání loukotí / Jak se vybíraly kosy / O velikém ovčáku / Amerikáni / Zvony). Knihu doplňuje téměř 80 fotografií a ilustrací (muzikantů, tradičních zvyků, notových záznamů, nářadí…). Vázaný výtisk s přebalem, formát 160 x 230 mm, počet stran 248. Cena v nakladatelství 300,- Kč

Ukázka (PDF)

POPELKA Pavel
Nech žije život živý

Kniha sestavená z volně na sebe navazujících příběhů, které se udály v bohatýrské době „cyklopudových“ výprav Horňáků a jejich kamarádů. Ústřední postavou příběhů je Jareček Slovák, jak praví autor: „…jeden z přenádherných Horňáků, který se nenechal převálcovat masovou kulturou moderní doby a při každé vhodné příležitosti nosil kroj svých předků, zpíval jejich písně a mluvil jejich řečí. A jestli bylo všechno tak, jak je zaznamenáno? Možná nebylo, ale vždy je pravdivější to, co je napsáno, než to, o čem se neví. Anebo že by tomu bylo naopak?“ Vázaný výtisk s přebalem, formát 120 x 200 mm, počet stran 320. Cena v nakladatelství 250,- Kč.

MEZEROVÁ Alice
Kronika divadla poezie KAŇKA na Gymnáziu v Boskovicích

Na jaře roku 1962 založili studenti II. ročníku divadlo poezie. První představení z vlastních veršů mělo název Kaňka na lásce. Z názvu tohoto představení zůstalo souboru i jméno. Za více jak 25 let své existence prošlo jejími řadami velké množství studentů a jen díky profesorce češtiny zůstalo do dnešní doby uchováno velké množství fotografií, dokumentů, textů, programů a jiných materiálů, které velmi podrobně mapují více jak čtvrtstoletí činnosti tohoto divadla malých forem. Divadlo poezie Kaňka se postaralo se o to, aby se o škole vědělo nejen v jeho rodném městě, ale i za jeho hranicemi, dokonce i za hranicemi republiky. Kniha v pevné vazbě má 216 stran, cena v nakladatelství 250,- Kč.

LORENTE Alejandro
Cesta kolem těla ve 40 bodech (Příručka akupresury a čínské medicíny pro zlepšení zdraví a rychlou úlevu od bolesti)

Tradiční čínská medicína prokazuje svoji účinnost při léčbě rozličných bolestí a nemocí již po tisíciletí. Akupresura, jedno z jejích odvětví, je jednoduchý, bezpečný a efektivní způsob, kterým můžeme tuto medicínu sami praktikovat. Autor, mezinárodně uznávaný specialista v oboru, v tomto díle příjemným didaktickým způsobem zpracovává základní znalosti čínské medicíny a její pojetí zdraví a nemoci. Zároveň zde jednoduše vysvětluje, jak vyhledat čtyřicet klíčových bodů vhodných k léčbě mnoha běžných potíží i jak na nich aplikovat akupresuru. Shrnutě vzato, jedná se o velmi užitečnou příručku čínského akupresurního učení ke zlepšení zdraví a života vašeho i vašich blízkých. Kniha má 192 stran, brožovaná, cena 230,- Kč.

ŠALÉ František (ed.)
Malíř František Řehořek

V r. 1907 vstoupil na pražskou malířskou akademii (studium prof. Roubalíka, Bukovace a Hanuše Schwaigera. V roce 1922 se odstěhoval na Kořenec, kde žil a tvořil až do své smrti. Na základě zachovaných poznámek, deníků a kreseb vzpomíná malířův syn na svého otce na pozadí dobových událostí na Boskovicku. Značné množství umělcových obrazů zachycuje obyvatele Kořenecka v krojích (text M. Tobolové z Moravského zemského muzea v Brně). Největší část knihy však zachycuje malířovu tvorbu (téměř 200 obrazů, jejich uspořádáním a interpretací se zabývá I. Tunklová z hodonínského Domu umění, kde byl F. Řehořek ve 20. letech přijat do SVUMu. 216 stran, vázaná 390,- Kč. (Při přímém odběru v nakladatelství 300,- Kč)

Ukázka (PDF)

HAVELKOVÁ Ivana
Tři grácie

Autorka napsala svou knižní prvotinu už ve dvanácti letech (kniha Blízko smrti tématem byl problém anorexie). Dalším kniha I za mraky je obloha stále modrá vyprávěla o jejích vlastních zdravotních problémech, které se prolínají s pravdivým příběhem kamaráda, který propadl drogové závislosti. Titul Tři Grácie je opakem prvních dvou knih a zaměřuje se humorným způsobem na vztahy mezi dcerou, matko u a babičkou. „Změna je hlavně ve mně. Snad už beru život s nadhledem, stejně jako hrdinka Tří Grácií. Smutných témat je kolem dost,“ říká autorka. 136 stran, vázaná, cena 200,- Kč (při odběru z nakladatelství 150,-)

KLOUZA Radomil
Pohled do obrazu (technologická kopie obrazu jako tvůrčí studijní proces)

Cílem autora je rozšířit poznání o stavbě historického díla a ozřejmit specifika dobových malířských technik. Na bohaté fotografické dokumentaci z průběhu tvorby technologických kopií staromistrovských děl dokládá celkový proces výstavby obrazů středověkého až současného umění. V různých názorně instruktivních formách představuje v doposud nepublikovaném konceptu skladbu jednotlivých obrazových vrstev a užitých technicko-technologických postupů. Na 26 vybraných dílech reprezentujících jednotlivá slohová období, z nichž většina je ze sbírek NG v Praze, je podrobným výkladem popisujícím specifický vznik obrazů s uvedením široké řady v praxi ověřených dobových receptur představen celý proces malby. Publikace dále obsahuje stručný přehled dějin technologie malby a jednotlivých historických stylů, jejich proměnlivých fází a směrů. Ačkoliv byla kniha primárně určena především pro restaurátorský obor, může být též podnětná pro ryze tvůrčí výtvarné obory, pro teoreticky zaměřené obory dějin výtvarného umění a pro galerijní a památkovou praxi. Zároveň přináší mnohé poučení zasvěceným i méně zasvěceným obdivovatelům a milovníkům zejména starého umění. Publikace vychází pod záštitou Archivu historické výtvarné technologie při Akademii výtvarných umění v Praze. Vázaný výtisk, 328 stran, formát 240 x 280 mm. Cena 800,- Kč. (Školám, galeriím a muzeím nabízíme tuto knihu za 650,- Kč - včetně poštovného)

Ukázka (PDF)