Poslední vydané novinky

V případě zájmu o některý z titulů nám prosím zašlete jeho název a požadovaný počet kusů. Obchodní podmínky najdete na kontaktní stránce.

CM Danaj, Magdalena Múčková a hosté
Písničky z malířovy palety

Multimediální projekt věnovaný malíři Jožovi Úprkovi. Kombinace knihy a obrazů významného slováckého umělce je podle autorky projektu „hudební vizí obrázků malíře Joži Úprky“. Vázaný výtisk, počet stran 48 + vložené CD. Cena 300,- Kč. (Přímý odběr z nakladatelství 250,- Kč)

RENGER-LINSER Dagmar
Cena emigrace

Osudy česko-slovenských emigrantů na Západě byly už častým námětem řady knih (P. Kohout, I. Pekárková, R. Ospald…). Většina z nich konfrontovala své osudy na pozadí politických událostí a v souvislosti s pasivním či aktivním odporem vůči tehdy panujícímu režimu. Tato kniha z této námětové linie poněkud vybočuje. Hlavní hrdinka líčí (na základě svých aktuálních poznámek a deníků) svůj osud v rámci vlastní rodiny, své ambice, postoje, iluze a zklamání. Nejedná se však o dějově bohatý román s řadou dramatických zápletek, typově kniha patří spíše ke vzpomínkovému žánru bohatému na reálie a všímavé postřehy, které jsou často prokládány lyrickými úvahami Brožovaný výtisk, formát knihy 160 x 230 mm, počet stran 638. Cena 300,- Kč. (Přímý odběr z nakladatelství 250,- Kč)

BOSKOVICE V POHLEDECH DO MINULOSTI

Obrazová publikace v téměř 500 fotografiích přibližuje prostřednictvím dochovaných fotografií vývoj města v minulém století. Kniha přibližuje historické a kulturní zajímavosti města (mapuje mimo jiné dějiny správy a územní vývoj města, zámecký areál, sakrální památky, židovskou čtvrť, školy, pivovary a hostince, dopravu, spolky a spolkovou činnost, sport nebo moderní architekturu). Vázaný výtisk, formát 225 x 310 mm, počet stran 264. Cena 450,- Kč. (Přímý odběr z nakladatelství 400,- Kč)

PAVLÍK Jan, Pavlík Vladimír
Putování po rodném kraji očima vzpomínek. Nářeční slovník Horňácka.

Povoláním lékař, folklorista, spisovatel, rodák z Kuželova vzpomíná na rodné Horňácko a jeho osobnosti formou procházky po jednotlivých obcích a popisem zážitků, které jsou s ní spojeny (Dodnes se mi v paměti otevírají obrazy jejich ušlechtilých povah, jejich životní filosofie, v níž se upřednostňovala skromnost, vzájemná láska mezi jednotlivými příslušníky rodin i pokorné přijímání osudu, který je potkal.). Své vzpomínky autor doplnil o Nářeční slovník Horňácka, při jehož zpracování vycházel z rukopisného materiálu významné osobnosti Horňácka MVDr. Vladimíra Pavlíka (1893–1976), který doplnil některými dalšími hesly. Díky jeho sběratelskému úsilí a zpracování J. Pavlíka je tak zachován podrobný popis dialektu na Horňácku z přelomu 19. a 20. století a v první polovině 20. století. Vázaný výtisk s přebalem, formát 160 x 230 mm, počet stran 240. Cena v nakladatelství 300,- Kč

Ukázka (PDF)

PAVLÍK Vladimír
Zápisky z Horňácka na přelomu z 19. do 20. století

Rodák z Velké nad Veličkou, povoláním zvěrolékař, popisuje vše, co zažil při své praxi po celém Horňácku, v Úvodu sám podotýká: „Časem se mnoho mění a mnoho zapomíná a co není zaznamenáno, zaniká.“ Paměti jsou bohaté nejen svými fakty a postřehy, ale také přesným vylíčením dobového koloritu tehdejší společnosti ve všech stránkách jeho života, cenným příspěvkem je i popis chování a jednání, ale především osobité mluvy, muzikálnosti a zdejšího dialektu (z Obsahu: Jak se cestovalo na Horňácku / Hudci / Štědrý večer / Draní peří / Podomní obchodníci a živnostníci / Jarmak ve Velké / Dřevaři / Křesání loukotí / Jak se vybíraly kosy / O velikém ovčáku / Amerikáni / Zvony). Knihu doplňuje téměř 80 fotografií a ilustrací (muzikantů, tradičních zvyků, notových záznamů, nářadí…). Vázaný výtisk s přebalem, formát 160 x 230 mm, počet stran 248. Cena v nakladatelství 300,- Kč

Ukázka (PDF)

POPELKA Pavel
Nech žije život živý

Kniha sestavená z volně na sebe navazujících příběhů, které se udály v bohatýrské době „cyklopudových“ výprav Horňáků a jejich kamarádů. Ústřední postavou příběhů je Jareček Slovák, jak praví autor: „…jeden z přenádherných Horňáků, který se nenechal převálcovat masovou kulturou moderní doby a při každé vhodné příležitosti nosil kroj svých předků, zpíval jejich písně a mluvil jejich řečí. A jestli bylo všechno tak, jak je zaznamenáno? Možná nebylo, ale vždy je pravdivější to, co je napsáno, než to, o čem se neví. Anebo že by tomu bylo naopak?“ Vázaný výtisk s přebalem, formát 120 x 200 mm, počet stran 320. Cena v nakladatelství 250,- Kč.

MEZEROVÁ Alice
Kronika divadla poezie KAŇKA na Gymnáziu v Boskovicích

Na jaře roku 1962 založili studenti II. ročníku divadlo poezie. První představení z vlastních veršů mělo název Kaňka na lásce. Z názvu tohoto představení zůstalo souboru i jméno. Za více jak 25 let své existence prošlo jejími řadami velké množství studentů a jen díky profesorce češtiny zůstalo do dnešní doby uchováno velké množství fotografií, dokumentů, textů, programů a jiných materiálů, které velmi podrobně mapují více jak čtvrtstoletí činnosti tohoto divadla malých forem. Divadlo poezie Kaňka se postaralo se o to, aby se o škole vědělo nejen v jeho rodném městě, ale i za jeho hranicemi, dokonce i za hranicemi republiky. Kniha v pevné vazbě má 216 stran, cena v nakladatelství 250,- Kč.

LORENTE Alejandro
Cesta kolem těla ve 40 bodech (Příručka akupresury a čínské medicíny pro zlepšení zdraví a rychlou úlevu od bolesti)

Tradiční čínská medicína prokazuje svoji účinnost při léčbě rozličných bolestí a nemocí již po tisíciletí. Akupresura, jedno z jejích odvětví, je jednoduchý, bezpečný a efektivní způsob, kterým můžeme tuto medicínu sami praktikovat. Autor, mezinárodně uznávaný specialista v oboru, v tomto díle příjemným didaktickým způsobem zpracovává základní znalosti čínské medicíny a její pojetí zdraví a nemoci. Zároveň zde jednoduše vysvětluje, jak vyhledat čtyřicet klíčových bodů vhodných k léčbě mnoha běžných potíží i jak na nich aplikovat akupresuru. Shrnutě vzato, jedná se o velmi užitečnou příručku čínského akupresurního učení ke zlepšení zdraví a života vašeho i vašich blízkých. Kniha má 192 stran, brožovaná, cena 230,- Kč.

ŠALÉ František (ed.)
Malíř František Řehořek

V r. 1907 vstoupil na pražskou malířskou akademii (studium prof. Roubalíka, Bukovace a Hanuše Schwaigera. V roce 1922 se odstěhoval na Kořenec, kde žil a tvořil až do své smrti. Na základě zachovaných poznámek, deníků a kreseb vzpomíná malířův syn na svého otce na pozadí dobových událostí na Boskovicku. Značné množství umělcových obrazů zachycuje obyvatele Kořenecka v krojích (text M. Tobolové z Moravského zemského muzea v Brně). Největší část knihy však zachycuje malířovu tvorbu (téměř 200 obrazů, jejich uspořádáním a interpretací se zabývá I. Tunklová z hodonínského Domu umění, kde byl F. Řehořek ve 20. letech přijat do SVUMu. 216 stran, vázaná 390,- Kč. (Při přímém odběru v nakladatelství 300,- Kč)

Ukázka (PDF)

HAVELKOVÁ Ivana
Tři grácie

Autorka napsala svou knižní prvotinu už ve dvanácti letech (kniha Blízko smrti tématem byl problém anorexie). Dalším kniha I za mraky je obloha stále modrá vyprávěla o jejích vlastních zdravotních problémech, které se prolínají s pravdivým příběhem kamaráda, který propadl drogové závislosti. Titul Tři Grácie je opakem prvních dvou knih a zaměřuje se humorným způsobem na vztahy mezi dcerou, matko u a babičkou. „Změna je hlavně ve mně. Snad už beru život s nadhledem, stejně jako hrdinka Tří Grácií. Smutných témat je kolem dost,“ říká autorka. 136 stran, vázaná, cena 200,- Kč (při odběru z nakladatelství 150,-)

KLOUZA Radomil
Pohled do obrazu (technologická kopie obrazu jako tvůrčí studijní proces)

Cílem autora je rozšířit poznání o stavbě historického díla a ozřejmit specifika dobových malířských technik. Na bohaté fotografické dokumentaci z průběhu tvorby technologických kopií staromistrovských děl dokládá celkový proces výstavby obrazů středověkého až současného umění. V různých názorně instruktivních formách představuje v doposud nepublikovaném konceptu skladbu jednotlivých obrazových vrstev a užitých technicko-technologických postupů. Na 26 vybraných dílech reprezentujících jednotlivá slohová období, z nichž většina je ze sbírek NG v Praze, je podrobným výkladem popisujícím specifický vznik obrazů s uvedením široké řady v praxi ověřených dobových receptur představen celý proces malby. Publikace dále obsahuje stručný přehled dějin technologie malby a jednotlivých historických stylů, jejich proměnlivých fází a směrů. Ačkoliv byla kniha primárně určena především pro restaurátorský obor, může být též podnětná pro ryze tvůrčí výtvarné obory, pro teoreticky zaměřené obory dějin výtvarného umění a pro galerijní a památkovou praxi. Zároveň přináší mnohé poučení zasvěceným i méně zasvěceným obdivovatelům a milovníkům zejména starého umění. Publikace vychází pod záštitou Archivu historické výtvarné technologie při Akademii výtvarných umění v Praze. Vázaný výtisk, 328 stran, formát 240 x 280 mm. Cena 800,- Kč. (Školám, galeriím a muzeím nabízíme tuto knihu za 650,- Kč - včetně poštovného)

Ukázka (PDF)